Pierwsza miesiączka – nie rób z niej tematu tabu

Pojawieniu się pierwszej miesiączki towarzyszą zazwyczaj bardzo silne emocje. To całkowicie normalne: w ciele i psychice zachodzą pewne poważne zmiany. Trudno je tak od razu zaakceptować. Aby ułatwić córce zrozumienie, co się z nią dzieje, niezbędna jest rozmowa wprost. Oto kilka prostych zasad, dzięki którym przebiegnie ona szybko i bez zażenowania z żadnej ze stron.

Pierwsza miesiączka – kiedy zacząć rozmawiać?

Okres pokwitania dziewcząt zazwyczaj przypada na wiek pomiędzy 12 a 16 lat. Bywa jednak, że rozpoczyna się on dużo wcześniej i już 10-letnie dziewczynki stają się kobietami. Dlatego rozmowy o miesiączce nie należy unikać w nieskończoność. Im wcześniej wprowadzisz córkę w temat, tym mniejsze zaskoczenie przeżyje. Dobrym momentem jest też chwila, gdy zauważysz pierwsze fizykalne zwiastuny pokwitania.

Od czego zacząć taką rozmowę?

Gdy córeczka sama zada pytanie o to, czym są podpaski, które wypatrzy w Twojej szufladzie lub koszyku na zakupy, potraktuj to, jako dobry wstęp do rozmowy, bez względu na wiek dziecka.

Pierwsza miesiączka i rozmowa o niej nigdy nie jest łatwa, mimo iż dotyczy tak bardzo kobiecego tematu. Od czego właściwie zacząć? Przede wszystkim pamiętaj, by nie robić z pierwszej miesiączki tematu tabu. Podejdź do sprawy ze zrozumieniem i spokojem. Najpierw dowiedz się czy Twoja córka już coś wie na ten temat. Następnie zweryfikuj te informacje. Dziewczynki często nieumiejętnie przekazują sobie wiedzę zasłyszaną od kogoś starszego. Lepiej wyprowadzić córkę z błędu. Zacznij od wyjaśnienia, czym jest pierwsza miesiączka i wprowadź córkę w niezbędną terminologię. Później możecie porozmawiać o higienie intymnej – bardzo ważnej w tym czasie i tak odmiennej od tej codziennej. Nie zapomnij o tym, by opisać objawy, które mogą towarzyszyć okresowi.

Zadbaj o właściwą atmosferę

Atmosfera i miejsce rozmowy o pierwszej miesiączce mają znaczenie. Postaraj się, by było w nich jak najwięcej intymności.

Taka rozmowa nie powinna odbywać się w biegu. Warto zadbać o jej odpowiednią oprawę. Możecie na przykład iść na spacer, ale wtedy zatroszcz się, by w pobliżu nie było niepożądanych świadków. Jeśli zauważysz oznaki zażenowania, nie kontynuuj dyskusji na siłę. Postaraj się jednak przekonać rozmówczynię, że każda dorosła kobieta powinna odbyć taką rozmowę. Ten trik zawsze działa, bo małe dziewczynki lubią, gdy zwraca się do nich lub traktuje jak osoby dorosłe. Postaraj się przy tym mówić prostym, zrozumiałym językiem.

Nawiąż do siebie

Dobrze, jeśli w takiej rozmowie opowiesz również o swoich doświadczeniach. Wtedy Twoja córeczka będzie czuła się mniej wyobcowana. Pierwsza miesiączka, która również była udziałem mamy, staje się łatwiejsza do zaakceptowania.

Rozmowa o pierwszej miesiączce to doskonały sposób na to, by dać córce sygnał, że może z Tobą porozmawiać o wszystkim. Najpewniej dzięki temu dowiesz się, kiedy nastąpi ten ważny dzień, który też warto odpowiednio uczcić.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *