Osteoporoza – co warto o niej wiedzieć?

Potocznie nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Ostrzega się przed nią głównie kobiety po pięćdziesiątce. Zignorowana, przyczynia się w znacznym stopniu do ograniczenia naszej sprawności. Można jej uniknąć, stosując dietę bogatą w wapń, ale i posiłkując się odpowiednimi suplementami. Bohaterką dzisiejszego wpisu jest osteoporoza, a dowiecie się z niego m.in. z czym mamy do czynienia, jakie są czynniki występowania tej choroby oraz co zrobić, by się przed nią chronić.

Osteoporoza – co to takiego?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli od wyjaśnienia co to jest osteoporoza. To stan, w którym dochodzi do pogorszenia stanu kości i osłabienia ich struktury, co z kolei prowadzi do częstych powikłań w postaci złamań. Wyróżnia się dwa typy osteoporozy:

  • pierwotny – związany z wiekiem oraz zmianami, jakie pociąga ze sobą pojawienie się menopauzy;
  • wtórny – osteoporoza wywołana jest przyjmowaniem leków wpływających na strukturę kości.

Osteoporoza najczęściej atakuje: kości udowe, nadgarstki, kręgosłup w jego części piersiowej i lędźwiowej. W zdecydowanej większości jej ofiarami są kobiety po 50. roku życia.

Przyczyny osteoporozy

Papierosy to jeden z czynników, który sprzyja rozwojowi osteoporozy.

Co wywołuje tę chorobę? Czynników jest co najmniej kilka, a ich najważniejszą grupę stanowią:

  • podłoże genetyczne – złamanie kości udowej u rodziców;
  • siedzący tryb życia;
  • niezdrowe nawyki, czyli palenie, nadużywanie kawy i alkoholu;
  • dieta uboga w wapń;
  • niedobory witaminy D.

Istnieje też wyraźny związek między osteoporozą a menopauzą. Na czym on polega? U kobiet wchodzących w okres menopauzy (najczęściej jest to wiek między 50-75 lat, chociaż może też dotyczyć kobiet przed 45. r.ż. – wtedy mówi się o przedwczesnej menopauzie) dochodzi do: wyciszenia aktywności estrogenów, co odpowiada za powstawanie dość wyraźnych niedoborów wapnia i witaminy D (ważnych elementów budulcowych kości) oraz spadku masy kostnej.

Osteoporoza skutki

O osteoporozie mówi się teraz dużo i głośno, głównie ze względu na fakt, że przez długi czas potrafi ona nie dawać żadnych objawów. Częściej jednak bywa tak, że jej wyraźne symptomy takie, jak: bóle kości, stawów i kręgosłupa, bywają ignorowane. Dlatego chwilkę zatrzymam się na skutkach osteoporozy. Najczęstsze z nich to złamania osteoporotyczne, które pociągają za sobą kolejne i doprowadzają w efekcie do nieodwracalnych zniszczeń w strukturze kostnej. Osteoporoza oznacza również utratę pełnej sprawności. U osób w podeszłym wieku może zakończyć się nawet śmiercią.

Osteoporoza – profilaktyka

Systematyczny ruch to ważny element profilaktyki osteoporozy.

Jak widać na powyższym przykładzie, nie wolno ignorować osteoporozy, a najlepiej postępować tak, by ją wyprzedzić. W jaki sposób można uniknąć tej choroby? Wiele zależy w tej kwestii od nas samych. Jeśli zdecydujemy się na bardziej aktywny tryb życia, zmienimy dietę na zdrowszą oraz będziemy pamiętać o badaniach kontrolnych, widmo osteoporozy może się od nas odsunąć lub nawet w ogóle nas nie dotyczyć. Jednak niezwykle ważną rolę w profilaktyce stanowi odpowiednia suplementacja. Wśród dostępnych na naszym rynku środków, najbardziej skuteczną ochronę stanowią leki i suplementy firmy Calperos. Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego, odwiedźcie tę STRONĘ, a wszystko stanie się jasne.

Pamiętajcie jednocześnie, aby zapytać o Calperos swojego lekarza lub farmaceutę, aby upewnić się, czy w Waszym stanie możecie bezpiecznie go przyjmować.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *