Jak odkryć talenty swojego dziecka?

Zastanawiasz się, co wyrośnie z Twojej pociechy? Kim będzie oraz co osiągnie? Te pytania często zadają sobie rodzice, nawet małych dzieci. Nasze latorośle ciekawią nas, chcemy wiedzieć co myślą i czują, zastanawiają nas ich reakcje. A przede wszystkim chcemy im pomóc i dać to, co najlepsze.

Wspieranie dzieci

Zdrowe, roześmiane dziecko to piękny widok dla rodziców. Chyba nie ma nic bardziej ujmującego jak kilkulatek, który próbuje sił w nowej grze, mierzy się z jazdą na rowerze, zaczyna uczyć się pływać, czy wpisać się po drzewach. Kolejne osiągnięcia nie przychodzą łatwo, ale dzięki wsparciu i odpowiedniej motywacji widzimy, jak nasza pociecha umie coraz więcej, stara się bardziej, a kolejne zwycięstwa z własnymi ograniczeniami motywują je do osiągania kolejnych etapów.

Poznawanie świata i ludzi jest dla dziecka największym wyzwaniem, z którym mierzy się każdego dnia. Od nas rodziców zależy, jak będzie się czuł stojąc przed wymaganiami, jakie sami na nie nakładamy, idąc do przedszkola lub do szkoły.

Jednym z najważniejszych czynników prawidłowego rozwoju dziecka jest wsparcie bliskich mu osób. To świadomość, że rodzice zawsze będą, że można przyjść do nich i się wypłakać lub podzielić sukcesem. Mądre wspieranie dziecka to też jasne konsekwencje czynów oraz umiejętne nagradzanie za dobre zachowania.

banki-mydlane

Mocne strony

Chcąc pomóc dziecku radzić sobie jeszcze lepiej w przedszkolu lub w szkole, warto popracować ze swoją pociechą nad jego mocnymi stronami. Odkryć to, w czym jest dobry i zachęcać je do rozwoju talentu.

Zalety dziecka mogą ujawnić się w trakcie zabawy, pierwszych zajęć w przedszkolu lub szkole. To właśnie Ty, obserwując swoje dziecko, zauważysz najwięcej. Przyglądają się temu, jak się bawi, czego się boi, jak radzi sobie z zaskakującymi, nieprzewidzianymi sytuacjami. Możesz określić, czy jego mocną stroną jest wytrwałość, ponieważ nigdy się nie poddaje, czy może przewodzi grupie i prawdopodobnie będzie dobrym liderem, a może świetnie radzi sobie z wyciąganiem wniosków i interesują go przedmioty przyrodnicze? Warto pytać swoje dziecko co lubi robić, w czym sobie dobrze radzi. Dzięki Twoim obserwacjom i rozmowom z dzieckiem będziesz mógł szybciej zauważyć jego talenty.

Odkryć talent swojego dziecka

Ciekawe umiejętności, zainteresowania lub hobby często pokazują ukryte talenty dziecka. Zapisując swoją pociechę na zajęcia dodatkowe możesz dostrzec z jaką łatwością poznaje nowe słowa, jak dobrze radzi sobie z nowymi językami. Warto wykorzystać ten talent i zachęcać dziecko do poznawania jak największej ilości słów w obcych językach.

Nauczyciele wychowania fizycznego, plastyki czy matematyki mogą odnaleźć w Twoim dziecku niezwykłe talenty do danych dyscyplin. Warto wtedy zainwestować w dodatkowe zajęcia, które jeszcze bardziej rozwiną umiejętności dziecka. Czasami talentem dziecka może być zdolność słuchania, niezwykłą empatia lub zręczność. Nie zawsze, są to oczywiste zainteresowania lub mocne strony.

Pozwól dziecku na eksperymentowanie, na sprawdzanie co lubi robić i w czym jest dobre. Dzięki temu odkryje swoje pasje, a Ty będziesz mogła go wspierać.

zabawki-dla-dzieci

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *