Kasztany – wykorzystaj ich właściwości!

Trudno wskazać bardziej charakterystyczny symbol jesieni, niż kasztany. Nasze dzieci lubią z nich tworzyć dekoracje. My  wykorzystujemy je głównie, jako naturalną zabawkę dla naszych zwierzaków. Okazuje się jednak, że kasztany mogą pochwalić się dość ciekawymi właściwościami. Wystarczy je zetrzeć na tarce, a powstały w ten sposób proszek wysuszyć i przesypać do lnianego woreczka bądź słoika. W jakim celu?

Do czego możemy wykorzystać kasztany?

Kasztany dają wiele możliwości twórczej i kreatywnej zabawy dla naszych dzieci, ale to nie jedyne ich zastosowanie.

Nasze babcie przygotowywały z nich nalewkę, która pomagała im na wiele dolegliwości. Jej regularne spożywanie wspomagało regulację ciśnienia i zapobiegało uciążliwym obrzękom.  Wtarta w ciało, uśmierzała bóle mięśni i stawów. My dzisiaj dzięki postępowi nauki, mamy nieco więcej możliwości wykorzystania właściwości kasztana. Oto kilka z nich.

Kasztany – pomocne w pielęgnacji urody

Zdrowsze i lśniące włosy, białe zęby czy jędrniejsza cera, to efekty kasztanowej pielęgnacji urody.

Sproszkowane kasztany możemy wykorzystać przede wszystkim w celach „urodowych”. Jeśli dodamy je do pasty do zębów, szybko będziemy mogli cieszyć się ich śnieżnobiałym odcieniem. Ponadto taka kasztanowa pasta do zębów, posiada też działanie przeciwzapalne. Proszek z kasztanów możemy też wykorzystać, jako płukankę do włosów. Dzięki temu poprawi się ich ogólna kondycja oraz wygląd. Mieszając proszek kasztanowy z wodą w łatwy sposób przygotujemy maseczkę do twarzy o właściwościach ujędrniających. Kasztanowa maseczka przywraca też cerze zdrowy wygląd.

Zastosowanie kasztanów w kuchni

Te niezwykłe dary jesieni warto wykorzystać również w kuchni, jako…alternatywę dla mąki ziemniaczanej. Szczypta proszku z kasztana dodaje też zupełnie nowy smak ukochanej kawie lub wypiekom.

Kasztany – wykorzystaj ich moc w domu, ogrodzie czy na balkonie

Sproszkowane kasztany sprawdzą się również, jako naturalny środek przeciwko mszycom. Wystarczy dodać go do wody, zagotować, a po ostudzeniu przelać do buteleczki z atomizerem i spryskać rośliny. Mszyce nie lubią jego zapachu. Poza tym kasztany można również wykorzystać, tak samo jak orzechy piorące. Efekt? Nasza odzież odzyska kolor lub stanie się na powrót śnieżnobiała.

Podsumowując: jeśli nawet do tej pory traktowaliście kasztana zwyczajnego – zwyczajnie, warto to zmienić. Tym bardziej, że jak twierdzą liczni radiesteci – kasztany posiadają korzystny wpływ na nasze samopoczucie, dodając energii i wyciszając negatywne emocje.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *