Ciekawostki o pizzy – znasz którąś?

Pizza – danie o włoskich korzeniach – na dobre zadomowiła się na polskich stołach. Trudno o bardziej uniwersalną przekąskę, a niekiedy nawet danie główne. Jednak mimo swojej potężnej popularności, nie każdy potrafi wymienić choćby kilka ciekawostek o pizzy. Oto kilka z nich.

Pizza – najbardziej popularne danie na świecie

Chyba trudno o bardziej popularne danie na świecie niż pizza. Lubimy ją przede wszystkim za jej różnorodność i fakt, że możemy ją bez problemu przygotować w domu. Pizza to także bardzo uniwersalne danie. Można ją potraktować zarówno jako przekąskę, jak i główne danie czy dodatek uświetniający jakąś ważną dla nas okazję. O tym, że pizza na świecie jest doskonale znana, świadczy chociażby coraz bogatsze menu lokali, w których jest serwowana.

Najlepsze ciekawostki o pizzy

Pizza to nie tylko najbardziej popularne danie, ale i dość interesujące. Mało kto z lubiących tą pyszną potrawę wie, że początkowo pizza była daniem dla… ubogiej ludności. Składała się zaledwie z kilku najbardziej dostępnych składników i była traktowana jako pełnowartościowy posiłek. Niewiele osób może też wiedzieć, że jedną z najstarszych rodzajów pizzy jest słynna Margherita, a swoją nazwę zawdzięcza osobie, na której specjalne zamówienie powstała. Była nią sama królowa Włoch – Małgorzata II Sabaudzka. Jej receptura nie pozostała jednak owiana zbyt dużą tajemnicą i dzisiaj możemy zjeść niemal identyczną pizzę w Warszawie czy Łodzi. Serwuje ją z kolei jedna z bardziej znanych w Polsce sieć pizzerii o czym możecie przekonać się wchodząc na ich stronę – o TUTAJ.

pizza margherita

Gdzie powstała pierwsza pizzeria na świecie?

Aby poczuć prawdziwy smak pizzy, powinniśmy udać się do malowniczego i dumnego Neapolu. To właśnie tam w 1830 roku po raz pierwszy można było jej spróbować zasiadając w niewielkim pomieszczeniu z kilkoma stolikami i krzesłami. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się w pełni wyposażony niezwykle klimatyczny lokal o nazwie Antica Pizzeria Port Alba. Miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem turystów z całego świata i doskonale oddaje klimat tamtych czasów.

Największa pizzeria na świecie to…

Pozostając nadal w temacie lokali serwujących pizzę, warto wymienić – jak do tej pory – największy z nich. Miano to należy do amerykańskiej sieci pizzerii Papa John’s, która może poszczycić się kilku tysiącami lokali w kilkudziesięciu krajach na świecie. Najwięcej z nich znajduje się oczywiście na obszarze Stanów Zjednoczonych.

pizza

Jeśli jesteście ciekawi innych interesujących faktów o pizzy, koniecznie zajrzyjcie TUTAJ. Z artykułu dowiecie się m.in. jaka jest najdroższa pizza na świecie lub kto pobił rekord w jedzeniu jej na czas. Warto się z nimi zaznajomić, zanim kolejny raz sięgnięcie po ten pyszny produkt, bądź zdecydujecie się na jego samodzielne wykonanie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *